FAQ

Najczęstsze pytania do fotografa ślubnego i kamerzysty ślubnego. Jestem fotografem ślubnym oraz kamerzystą ślubnym realizującym zlecenia na terenie całej Polski. Głównymi miejscowościami są Sieradz, Wieluń, i Częstochowa oraz wszelkie miejscowości znajdujące się nieopodal (Złoczew, Zduńska Wola, Błaszki, Burzenin, Klonowa, Wieruszów, Bełchatów, Radomsko, Krzepice, Kłobuck, Olsztyn). Obecnie, dzięki bezproblemowej komunikacji międzymiastowej, realizuję filmy ślubne oraz zdjęciowe reportaże ślubne na terenie całego kraju. Bywałem w każdej części Polski uwieczniając wspaniałe momenty dla par w górach tj. w Zakopanem, bliżej stolicy - Niepokalanów czy Żuromin, na mazurach w Siemianach nieopodal Iławy, ale także w centralnej Polsce - we Włocławku. Jak mawiają - Sky is the limit.

Zajmuję się fotografią i filmem skierowanymi do klienta indywidualnego. Głównie tworzę dla Par, wszędzie tam, gdzie pojawia się tematyka miłości.

Realizuję reportaże i sesje plenerowe w zakresie:

  • narzeczeństwa
  • podziękowań dla rodziców
  • ślubów/wesel
  • plenerów poślubnych
  • ciąży
  • zdjęć rodzinnych

 

Na chwilę obecną realizuję zdjęcia i filmy z dojazdem do klienta lub w plenerze.

Nie realizuję zdjęć i filmów szkolnych, ze studniówek oraz z komunii św.

Kochani. Swoją działalność sygnuję własnym nazwiskiem. Znaczy to tyle, że pracuję sam. Dzięki temu, macie gwarancję, że zdjęcia i filmy, które widzieliście w moim portfolio należą do mnie i zostały wykonane przeze mnie. Jeżeli bardzo zależy Wam na perfekcyjnej współpracy osób odpowiadających za uwiecznienie Waszej uroczystości na zdjęciach i filmie, jestem w stanie polecić Wam znajomych fotografów czy kamerzystów, z którymi dobrze będzie mi się współpracować. Ostateczna decyzja należy jednak do Was.

Usługę realizuję zawsze osobiście i nie wysyłam żadnych podwykonawców. Dotyczy to wszelkich ustaleń, logistyki, wykonania zdjęć lub filmu w dniu ślubu oraz późniejsza post-produkcja czyli montaż filmu/edycja zdjęć i utworzenie foto-albumu lub foto-książki. Jedynie sytuacja losowa uniemożliwiająca mi stawiennictwo na Waszej uroczystości mogłaby spowodować wysłanie zastępstwa lub pomoc w wyborze innego usługodawcy. Do tej pory taka sytuacja nie miła miejsca i mam nadzieję, że tak zostanie.

Chociaż odpowiedź nie jest łatwa, a najlepszym podsumowaniem moich poczynań będzie portfolio, to postaram się w kilku zdaniach zwrócić uwagę na najważniejsze aspekty.

Film – najważniejsza jest dla mnie swobodna interakcja z parą i naturalna realizacja. Nie chcę Was stresować i staram się nie rzucać w oczy. Używam światła zastanego. Nie wyobrażam sobie świecenia Waszym gościom ledową lampą po oczach. Kolory są naturalne. Nie używam “modnych” presetów tzw. LUTów ingerujących destrukcyjnie i zaburzających kolorystykę całego obrazu. Kadrowanie opieram na kanonach kina. Jeśli mogę udzielić Wam wskazówek, chętnie to robię, ale przede wszystkim chcę abyście czuli się swobodnie przed obiektywem. Kadruję do kinowych proporcji ekranu 2,35:1 i filmuję w 25 klatkach.

Fotografia – staram się podpowiadać, aby nie dopuścić do przedstawienia Was w krępującej sytuacji lub w złym świetle. Raczej stoję z boku, a zdjęcia pozowane powstają w małym procencie podczas luźniejszej części Waszej uroczystości np. podczas przygotowań czy pleneru ślubnego. Używam lampy błyskowej w zależności od zastanych warunków. Wyjątkiem jest kościół, gdzie fotografuję wyłącznie przy świetle zastanym. Moim celem jest uzyskanie fotografii o żywych kolorach. W moim stylu bliżej jest mi do tonacji High Key niż Low Key. Chciałbym, że by zdjęcia były jasne, chyba, że specyfika i klimat miejsca aż proszą się o klimatyczne kadry z konkretnym światłem punktowym.

Spoiwem w fotografii i w filmie są kluczowe hasła takie jak: ponadczasowość, emocje i brak kiczu. Unikam zbędnych animacji rodem z lat 90-tych, czołówek jak z power pointa czy sytuacji stawiających Was lub Waszych najbliższych w niezręcznych i niestosownych sytuacjach. Do stołów podchodzę ewentualnie tylko podczas biesiady granej przez zespół oraz w celu uwiecznienia dekoracji.

Słowo artyzm w odniesieniu do fotografii czy filmu ślubnego sprawia, że na mojej twarzy pojawia się uśmiech. Jest to hasło marketingowe, pod którym się nie podpisuję. Fotografia ślubna czy film ślubny to przede wszystkim rzemiosło, o którym wielu usługodawców po prostu zapomina. Reportaż ślubny to wbrew pozorom bardzo trudna dziedzina w fotografii i w filmie, chociażby ze względu na zmieniające się warunki, brak powtarzalności momentu, nieoczekiwane sytuacje i brak możliwości zorganizowania idealnego planu zdjęciowego czy filmowego dającego perfekcyjne rezultaty zgodnie z założeniem. O ile finalny produkt może powodować zachwyt, to kluczowymi terminami powinny być doświadczenie i warsztat. Dlatego też staram się rozwijać, chować swoje ego do kieszeni i dawać z siebie 100% za każdym razem.

Oczywiście. Dobra umowa z fotografem ślubnym to podstawa dla każdej ze stron. Również dla kamerzysty ślubnego, ponieważ zawiera wszystkie niezbędne informacje przedstawiające sposób realizacji, finalną formę i ilość otrzymanych przez Was produktów końcowych (np. fotografie ślubne), określa formę płatności i czas realizacji usługi, a także porusza kwestie ochrony danych osobowych oraz waszego wizerunku. W przeciwieństwie do wielu usługodawców moja umowa mieści się na kilku stronach A4. Dlaczego jest tak obszerna? Ponieważ wszystkie istotne kwestie są w niej zawarte. Czy umowa może ulec modyfikacji? Nie. Umowa jest ostateczna i jej forma oraz treść pozostają bez zmian. Zawsze macie czas na zapoznanie się z jej treścią a w przypadku wizyty face2face czytamy ją wspólnie i wszystko wyjaśniam. Wpływ macie natomiast na wybór finalnego produktu zgodnie z przedstawiona wam ofertą np. wybór pakietu, długość filmu.

Rezerwacja terminu następuje po podpisaniu umowy i wpłacie zadatku.

Zadatek to zazwyczaj 20% pełnej kwoty umowy.

Z całą pewnością stosownie do sytuacji. Jeżeli chodzi o dzień Waszego ślubu, zawsze zakładam koszulę, które zresztą zmieniam w trakcie dnia nawet kilkukrotnie. Do tego pasujące spodnie od garnituru lub materiałowe. Nie noszę jeansów. Kolorystyka stonowana. Staram się nie odbiegać wyglądem od gości. Nie noszę marynarki, ponieważ utrudniałoby mi to pracę, szczególnie podczas filmowania. Na plener w dniu innym niż ślub mogę pozwolić sobie na odrobinę więcej swobody.

Tak, macie taką możliwość.

W przypadku podpisania umowy zdalnie (poza siedzibą firmy) macie na to 14 dni od daty zawarcia umowy. Nie ponosicie wtedy żadnych kosztów, natomiast odstąpienie od umowy musi zostać formalnie przesłane na mojego maila wraz z odręcznie podpisanym skanem dokumentu.

W przypadku podpisania umowy w siedzibie firmy lub po upływie 14 dni od podpisania umowy zdalnie rezygnacja z usługi i rozwiązanie umowy wiąże się z zatrzymaniem zadatku przez usługodawcę.

Wyjątek stanowi formalnie udokumentowana siła wyższa uniemożliwiająca całkowite odbycie się uroczystości. 

Jeżeli z uwagi na siłę wyższą uroczystość odbędzie się tylko w części np. sam ślub, kwota za realizację usługi zostaje stosownie pomniejszona i zatwierdzona przez obie strony aneksem do umowy. 

Na życzenie usługobiorcy, zakres realizacji umowy nie może zostać zmieniony po podpisaniu umowy.

Jeżeli uroczystość nie odbędzie się w całości, termin za porozumieniem stron zostaje zmieniony lub jeśli nie jest to możliwe, zadatek zostaje zaliczony jako bon na poczet przyszłych usług, lub na Waszą prośbę zwrócony.

Nie pobieram żadnych dodatkowych opłat za wykorzystanie drona, ani innego sprzętu, którym dysponuję. Sam natomiast decyduję kiedy, jak i czy w ogóle wykorzystam dany sprzęt. Mają na to wpływ; czas, warunki techniczne i prawne oraz moje własne poczucie estetyki.

Mam nadzieję, że nie stanie się to nigdy podczas uroczystości. Gdyby coś złego działo się z aparatem, zawsze mam drugi. Posiadam również kilka obiektywów, rejestratorów dźwięku lamp błyskowych oraz stabilizatorów obrazu, także z każdej sytuacji jestem w stanie wyjść obronną ręką. Materiał zapisuje się jednocześnie na dwie karty pamięci, a po powrocie do domu od razu tworzę kilka kopii zapasowych.

Nigdy nie zezwalam na jakąkolwiek ingerencję w proces postprodukcji zdjęć czy filmów. Filmy i zdjęcia ślubne realizuję zgodnie z własną estetyką i stylem, który odzwierciedla moje portfolio.

Nie ma takiej możliwości. Zdjęcia i filmy ślubne realizuję zgodnie ze sztuką oraz zgodnie ze swoim portfolio. Na edycję i przygotowanie finalnych plików poświęcam kilkadziesiąt godzin i staram się angażować w każdy materiał w 100%, Zależy mi również na oddaniu Waszej pamiątki w terminie, zgodnie z umową.

Istnieje możliwość zgłoszenia reklamacji w przypadku wystąpienia problemu z odtworzeniem plików, brakiem obrazu lub dźwięku lub rażącymi zaniedbaniami z mojej strony.

Należy zapoznać się z tematem głębi ostrości, która stanowi świadomy środek wyrazu. Może być ona mała lub duża.

W przypadku zastosowania przysłony 1.4 f mamy do czynienia z małą głębią ostrości. Znaczy to tyle, że np. oko fotografowanej osoby będzie ostre, a pozostała część kadru w pełni rozmyta. Nie jest to błąd, tylko świadome zastosowanie takiej formy przekazu – szczególnie wykorzystywane w portretach oraz w filmie, gdzie skupiamy uwagę na konkretnym podmiocie.

Duża głębia ostrości, przykładowo z zastosowaniem przysłony obiektywu 5.6 f sprawdza się np. przy zdjęciach grupowych, kiedy wszystkie osoby w kadrze są ostre lub do przedstawienia całego planu prezentującego architekturę.

 

Bardzo się cieszę, ponieważ świadomość przekłada się na zadowolenie. Jestem dostępny na messengerze, mailu i w kontakcie telefonicznym. Chętnie odpowiem na Wasze pytania. Zapraszam do kontaktu.