Blog_03
Kamil Andrzejkowicz

Kamil Andrzejkowicz

Jak rejestruję dźwięk podczas ślubu i wesela?

Dźwięk jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na jakość każdego filmu, niezależnie od tego czy mowa o długim filmie reportażowym czy też krótkiej historii z narracją i dźwiękami natury.

Jako świadomy twórca, staram się uzyskać zawsze jak najlepszy dźwięk mając również na uwadze bezpieczeństwo. Ponieważ warto jest nagrywać dźwięk przysięgi małżeńskiej w kościele z trzech różnych źródeł.

Wszystkie pliki dźwiękowe nagrywam w formacie wav. Pozwala to na możliwie najwyższą jakość dźwięku rejestrowaną podczas waszego święta. Przedstawię wam kochani, jakie urządzenia wykorzystuję podczas filmu/reportażu ślubnego.

Mikrofon RODE: Videomicro

Moje podstawowe źródło dźwięku. Mikrofon, który podpięty jest do aparatu. Zawsze jest aktywny. Jeszcze nigdy mnie nie zawiódł. W brew pozorom jakość tego maluszka powala na kolana. Używam go do rejestracji wszelkich dźwięków i rozmów, błogosławieństwa rodziców, rejestruję na nim przysięgę podczas nagrywania obrazu, a także całą otoczkę dźwiękową podczas imprezy weselnej.

Mikrofon Audio-Technica ATR 6550


Powyższy mikrofon służy mi jako “backup”. W przypadku awarii innego źródła dźwięku mogę z niego skorzystać. Sprawdzi się świetnie do nagrywania dźwięków otoczenia na sali weselnej, jak i nagrania wywiadu.

Mikroport Tacsam DR-10L

Ten maluch to mistrz w swojej dziedzinie. Używam go na każdym ślubie. Jest to fenomenalny mikroport, chowany w kieszeni marynarki lub przypinany do paska Pana Młodego. Do tego mikrofon krawatowy przy klapie marynarki, zupełnie niewidoczny i całą przysięgę małżeńską w świetnej jakości mamy z głowy. Posiada bardzo inteligentne auto – poziomy oraz opcję nagrywania naraz dwóch ścieżek audio o różnych poziomach głośności. Posiada opcję ciągłego nagrywania i blokadę zabezpieczającą przed przypadkowym wyłączeniem lub zmianą parametrów nagrywania.

Czysty dźwięk nie bierze się znikąd. Powyższe rekordery audio mają określone zadanie. Mimo niewielkich rozmiarów, oferują profesjonalne parametry.

Rejestrator Zoom H1n

Ten rejestrator wykorzystuję do nagrania dźwięku z głośnika w kościele. Nagrywa m.in. organistę, kazanie. Jest to także trzecie źródło dźwięku podczas przysięgi małżeńskiej. Wykorzystuję go również jako zapas podczas imprezy, nagrywając wszystko to co kapela/dj wypuszcza przez głośnik/kolumnę.

Rejestrator Tascam DR-40 v.2

Najbardziej zaawansowany sprzęt ze wszystkich wyżej wymienionych. Pozwala na rejestrację liniową dźwięku. Kablem mogę podpiąć się do miksera zespołu w kościele, dj’a lub zespołu weselnego. Jest to źródło najczystszego dźwięku. Posiadam zapas różnych kabli, w zależności od możliwości i dostępności konsoli dj’a czy zespołu. Ten rejestrator również nagrywa dwa różne poziomy dźwięku tworząc tym samym kopię na wypadek zbyt głośnego sygnału głównego.

Rejestratory te wykorzystuję również do produkcji krótszych form filmowych, do nagrywania pięknej narracji czy też uwieczniania odgłosów otoczenia; rwącej rzeki, śpiewu ptaków czy szelestu liści. Urządzenia te posiadają niewielkie gabaryty, dlatego jestem przygotowany na każdy scenariusz, niezależnie od tego czy filmuję w Sieradzu, Wieluniu, Częstochowie czy w dowolnym miejscu na terenie Polski.

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print
Close Menu