Rejestracja dźwięku na ślubie. Rejestracja dźwięku na weselu. Kamerzysta ślubny. Profesjonalna rejestracja dźwięku.
andrzejkowicz_admin

Rejestracja dźwięku na ślubie i weselu | Jak rejestruje dźwięk profesjonalny kamerzysta ślubny.

Film ślubny to nie tylko piękny obraz, ale również wysokiej jakości dźwięk.

Każdy kamerzysta ślubny zdaje sobie sprawę z bardzo oczywistego faktu. Rejestrując najważniejszy dzień w życiu swoich klientów, musi zadbać o to, żeby historia pokazana w filmie tworzyła spójną całość, a treścią oraz formą zachęcała do seansu. Film ślubny w kinowym stylu to odpowiednie wykorzystanie światła, różnorodność i właściwy dobór kadrów, selekcja scen, ukazanie najważniejszych momentów z całego dnia, a także dobrej jakości dźwięk.

Rejestracja dźwięku na ślubie. Rejestracja dźwięku na weselu. Kamerzysta ślubny. Profesjonalna rejestracja dźwięku.

Mikrofon do wszystkiego - Rode videomicro

Kamerzysta ślubny rejestruje obraz i dźwięk na każdym etapie dnia ślubu. Dlatego ważne jest posiadanie narzędzia, które jest w stanie w każdej sytuacji nagrać dźwięk dobrej jakości. Posiadając mały, nie rzucający się w oczy i nie wymagający dodatkowego umiejscowienia i ustawienia parametrów mikrofon na stałe podpięty do aparatu czy kamery, możemy spokojnie skupić się na tworzeniu historii, wyszukiwaniu atrakcyjnych wizualnie kadrów i wyłapywaniu odgłosów otoczenia – takich jak np. kroki, tykanie zegara, otwieranie drzwi – lub fragmentów rozmowy, śmiechu i innych werbalnych oznak emocji, które towarzyszą Parze Młodej przez cały dzień. Rode videomicro pozwala też zarejestrować dźwięk z sali weselnej, jako backup rejestratora dźwięku lub dodatkowa ścieżka do zmiksowania z nagraniem liniowym z miksera zespołu. Mikrofon tego typu to również zapasowa ścieżka audio z kazania księdza, czytania oraz przysięgi małżeńskiej. 

Rejestracja dźwięku na ślubie. Rejestracja dźwięku na weselu. Kamerzysta ślubny. Profesjonalna rejestracja dźwięku.

Audio-technica atr 6550 - pojemnościowy mikrofon kierunkowy

Istnieje przekonanie, że fotograf ślubny i kamerzysta ślubny powinni posiadać zapasowy sprzęt w przypadku awarii głównego narzędzia. Audio-technica ATR 6550 to mój mikforon zapasowy. Wykorzystuję go rzadko. Jest dłuższy i wymaga własnego zasilania, natomiast świetnie sprawdza się przy wywiadach. Choć zazwyczaj nie wyjmuję go z plecaka, wiem, że w przypadku nieoczekiwanej awarii posiadam zabezpieczenie. W końcu ślub i wesele to uroczystości, których nie da się powtórzyć.

Rejestracja dźwięku na ślubie. Rejestracja dźwięku na weselu. Kamerzysta ślubny. Profesjonalna rejestracja dźwięku.

Tascam dr-10L - niewidoczny ale skuteczny

To kieszonkowy rejestrator dźwięku z mikrofonem krawatowym na cienkim kablu. Niepozorny, jednakże ma jedno, konkretne zastosowanie. Bez wątpienia słowa przysięgi małżeńskiej to najważniejszy etap podczas realizacji filmu ślubnego. Nic zatem dziwnego w tym, że narzędzia muszą zapewnić mi rejestrację dźwięku w możliwie jak najwyższej jakości. Do tematu dźwięku i bezpieczeństwa materiału filmowego podchodzę bardzo poważnie, dlatego przysięgę małżeńską rejestruję na trzech urządzeniach audio:

  • mikrofonie podłączonym do aparatu głównego
  • rejestratora dźwięku przy głośniku w kościele/usc
  • mikroporcie tascam DR-10L

Kompaktowe narzędzie umieszczam w kieszeni spodni, wewnętrznej kieszonce marynarki lub za paskiem u Pana Młodego. Mikrofon natomiast przypinamy do klapy marynarki. Jest mały i praktycznie niewidoczny. Jakość dźwięku jest bardzo dobra. Mamy także pewność, że na pewno ścieżka się nagra. Zdarza się bowiem, że młodzi nie wypowiadają słów przysięgi do mikrofonu, lub mówią na tyle cicho, że przez głośnik w kościele nic nie słychać. W przypadku ślubu powiedzenie “przezorny zawsze ubezpieczony” jest zawsze aktualne.

Rejestracja dźwięku na ślubie. Rejestracja dźwięku na weselu. Kamerzysta ślubny. Profesjonalna rejestracja dźwięku.

Zoom h1n - niepozorny wół roboczy

Rekorder dźwięku Zoom H1N to narzędzie bez wątpienia wielozadaniowe. Posiada możliwość rejestracji dźwięku za pomocą wbudowanych mikrofonów stereofonicznych, a także wpięcia się liniowo w mikser czy konsolę audio. Nagrywa wysokiej jakości pliki w formacie WAV (windows audio video) i stanowi moje główne źródło dźwięku z kościoła czy urzędu stanu cywilnego. Zazwyczaj przypinam go do głośnika w kościele, co pozwala na rejestrację audio całej mszy świętej lub uroczystości zaślubin w urzędzie. Czasami wykorzystuję go jako dodatkowe źródło dźwięku na sali weselnej lub do nagrania narracji.

Rejestracja dźwięku na ślubie. Rejestracja dźwięku na weselu. Kamerzysta ślubny. Profesjonalna rejestracja dźwięku.

Profesjonalna linia dźwięku - tascam dr-40

Najbardziej profesjonalny rekorder w mojej kolekcji. Może nagrywać  kilka ścieżek audio w tym samym czasie. Posiada możliwość jednoczesnej rejestracji za pomocą mikrofonów stereofonicznych jak i liniowej ścieżki audio z miksera lub konsoli zespołu weselnego lub Dj’a. Bardzo często korzystam z możliwości zapisu dwóch ścieżek liniowych z miksera o różnym poziomie głośności. Dzięki temu mam gwarancję, że poziomy głośności utworów granych przez zespół weselny lub odtwarzanych przez Dj’a nie będą za głośne lub za ciche. Pozostaną za to w wysokiej jakości. Przy montażu zabawy weselnej miksuję ścieżkę liniową z Tascama Dr-40 oraz ścieżkę zarejestrowaną za pomocą mikrofonu Rode Videomicro, tworzącą ambient, czyli odgłosy gości podczas zabawy.

Masz pytanie dotyczące rejestracji dźwięku podczas ślubu czy wesela? Napisz do mnie lub skomentuj.

Nazywam się Kamil Andrzejkowicz. Jestem fotografem i kamerzystą ślubnym z Sieradza (właściwie – powiat sieradzki). Realizuję reportaże i filmy skierowane dla par i zakochanych. Pracuję na hybrydowym sprzęcie w systemie bezlusterkowym. Działam na terenie całej Polski.

Fotograf ślubny Sieradz

Kamerzysta ślubny Sieradz

Sieradz- Wieluń - Polska

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on print
Share on email

Więcej
wpisów